ZTE nubia RedMagic 11S Pro
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 09 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 163.8 x 76.5 x 8.9 mm (6.45 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2592Hz PWM, 1800 nits (peak) |
| Size | 6.85 inches, 113.7 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels (~431 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, Redmagic OS 11.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 4.1 Pro |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 50 MP, f/1 |
| Type | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 16 MP, f/2 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Sound Alert Types | 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| Infrared Port | Yes |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Charging | 80W wired 80W wireless Reverse wireless |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Nightfreeze (Black Transparent), Subzero (Silver Transparent) |
| Price | About 800 EUR |
| Price PKR | 258,999 |
| Price USD | 930 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct ZTE nubia RedMagic 11S Pro prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Similar Devices
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…