Samsung Galaxy S26 Plus
Rs.364,999 ($1305) |
|
| Phone Rating | |
| Design: |
|
| Features: |
|
| Performance: |
|
| Votes: | 0 reviews |
| Viewed: | 65,515 Times |
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International - IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2026, February 25 |
| Status | Available. Released 2026, March 06 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm (6.24 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT· Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA· Nano-SIM + Nano-SIM - CN - IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.7 inches, 108.9 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~516 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) - US/CNExynos 2600 (2 nm) - ROW |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) - US/CN10-core (1x3.80GHz C1-Ultra & 3x3.25GHz C1-Pro & 6x2.75GHz C1-Pro) - ROW |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) - US/CNXclipse 960 - ROW |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM - UFS 4.X - High-bitrate audio support |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Triple |
| Type | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1/3.94", 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.55" 1.4µm, Super Steady video |
| Features | Best Face, Horizon Lock, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Features | HDR, HDR10+ |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No - High-bitrate audio support |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| More | Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) Ultra Wideband (UWB) support |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 4900 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 69% in 30 min 20W wireless (Qi2.2) 4.5W reverse wireless |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
| Models | SM-S947B, SM-S947B/DS, SM-S947U, SM-S947U1, SM-S947W, SM-S947N, SM-S9470, SM-S947E, SM-S947E/DS |
| SAR | 1.15 W/kg (head) 1.17 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.78 W/kg (head) 1.22 W/kg (body) |
| Price | € 1,059.00 / $ 1,099.99 / £ 1,099.00 / ₹ 119,999 |
| Price PKR | 364,999 |
| Price USD | 1305 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Samsung Galaxy S26 Plus prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…