Sony Xperia 1 VIII
Rs.484,999 ($1741) |
|
| Phone Rating | |
| Design: |
|
| Features: |
|
| Performance: |
|
| Votes: | 0 reviews |
| Viewed: | 98,132 Times |
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 19 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 162 x 74 x 8.3 mm (6.38 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP65/IP68 dust tight and water resistant (low pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR BT.2020 |
| Size | 6.5 inches, 103.7 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 5 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 48 MP, f/1 |
| Features | Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 4K@24/30/60/120fps HDR, 1080p@30/60/120fps; 5-axis gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 12 MP, f/2 |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 5-axis gyro-EIS |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Sound Alert Types | Hi-Res & Hi-Res wireless audio Dynamic vibration system Snapdragon Sound |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE Audio, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, video output |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| More | Native Sony Alpha camera support |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 30W wired, PD3.0, PPS, 50% in 30 min 15W wireless Reverse wireless Bypass charging |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Graphite Black, Iolite Silver, Garnet Red, Native Gold |
| Models | XQ-GE54, XQ-GE74, XQGE54, XQGE74, XQ-GE44, XQGE44, XQ-FS54, XQFS54, SO-51G |
| Price | € 1,499.00 / £ 1,399.00 |
| Price PKR | 484,999 |
| Price USD | 1741 |
| TESTS | |
|---|---|
| Performance | AnTuTu: 2312684 (v10), 3210596 (v11) GeekBench: 9278 (v6) 3DMark: 6962 (Wild Life Extreme) |
| Display | 1510 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -25.5 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 17:47h |
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Sony Xperia 1 VIII prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…