vivo iQOO Z11
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2026, March 26 |
| Status | Available. Released 2026, March 26 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 76.1 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 216.5 g (7.65 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM - IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, 2160Hz PWM, HDR, 1000 nits, 2000 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) |
| Protection | - IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM - UFS |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Dual |
| Type | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.0", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 9020 mAh |
| Charging | 90W wired, 44W UFCS, 55W PD/PPS Reverse wired |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Black, White, Blue |
| Models | V2551A |
| Price | About 250 EUR |
| Price PKR | 99,999 |
| Price USD | 359 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct vivo iQOO Z11 prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…