Ulefone Tab A12 Pro
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 01 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 277.8 x 191.5 x 7.5 mm (10.94 x 7.54 x 0.30 in) |
| Weight | 610 g (1.34 lb) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Size | 12.2 inches, 443.2 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2400 x 1600 pixels, 3:2 ratio (~236 ppi density) |
| Protection | Mohs level 4 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16 |
| Chipset | Unisoc T7300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 13 MP, f/2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 5 MP, f/2. |
| Video | Yes |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers), 103 dB |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Po 9000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Gray |
| Price PKR | 64,999 |
| Price USD | 233 |
| TESTS | |
|---|---|
| Battery | 91:09h endurance, 1000 cycles |
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Ulefone Tab A12 Pro prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…