Xiaomi Poco Pad C1
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| 4G Network | N/A |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 226.5 x 148 x 7.4 mm (8.92 x 5.83 x 0.29 in) |
| Weight | 406 g (14.32 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | No |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Size | 9.7 inches, 294.5 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1280 x 2048 pixels (~268 ppi density) |
| Size (Numeric) | 9.7 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 8 MP, f/2. |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 5 MP, f/2. |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes -24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Po 7600 mAh |
| Charging | 18W wired |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Gray, Blue |
| Price PKR | 38,999 |
| Price USD | 140 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Xiaomi Poco Pad C1 prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…