Honor Win Turbo
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| BODY | |
|---|---|
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR Vivid, 3840Hz PWM, 1800 nits (HBM), 8000 nits (peak) |
| Size | 6.79 inches, 112.1 cm2 (~90.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels (~427 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| Multitouch (Yes/No) | Yes |
| Size (Numeric) | 6.79 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Elite (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 50 MP, f/1 |
| Type | 5 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 16 MP, f/2 |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5, Auracast, ASHA |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1 + E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Infrared Port | Yes |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity (ultrasonic) |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Po 10080 mAh |
| Charging | 80W wired 27W reverse wired |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Black, White, Blue |
| Price | About 330 EUR |
| Price PKR | 105,999 |
| Price USD | 380 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Honor Win Turbo prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Similar Devices
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…