Realme 16T
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 26 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm (6.55 x 3.08 x 0.35 in) |
| Weight | 224 g (7.90 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | AMOLED, 144Hz, 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.81 inches, 113.4 cm2 (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | Panda-1681 glass |
| Multitouch (Yes/No) | Yes |
| Size (Numeric) | 6.81 |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 50 MP, f/1 |
| Type | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 16 MP, f/2 |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Charging | 45W wired, PPS, PD, QC 15W reverse wired Bypass charging |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Models | RMX5268 |
| Price | About 270 EUR |
| Price PKR | 86,999 |
| Price USD | 312 |
| TESTS | |
|---|---|
| Performance | AnTuTu: 438780 (v10), 649327 (v11) GeekBench: 2016 (v6) 3DMark: 385 (Wild Life Extreme) |
| Battery | Active use score 22:43h |
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Realme 16T prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Similar Devices
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…