Xiaomi 17 Max
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2026, May 21 |
| Status | Available. Released 2026, May 21 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 162.9 x 77.6 x 8.2 mm (6.41 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 219 g or 225 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors, PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 114.4 cm2 (~90.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2608 pixels, 19.5:9 ratio (~420 ppi density) |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 4.1 |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 200 MP, f/ |
| Type | 50 MP, f/2.4, 17mm, 102˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps (HDR), 4K@30/60fps (10-bit Dolby Vision HDR), 4K@120fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 32 MP, f/2 |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio Snapdragon sound |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5, MIHC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port, OTG |
| Infrared Port | Yes |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Charging | 100W wired, PD3.0, QC3+, 100W PPS 50W wireless 22.5W reverse wireless 22.5W reverse wired |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | 2605EPN8EC |
| Price | About 610 EUR |
| Price PKR | 196,999 |
| Price USD | 707 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Xiaomi 17 Max prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…