Infinix Hot 70
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm (6.61 x 3.11 x 0.30 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits (HBM) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | 50 MP, f/1 |
| Type | Auxiliary lens |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | 8 MP, f/2. |
| Video | Yes |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | 6000 mAh |
| Charging | 45W wired 10W reverse wired Bypass charging |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange |
| Models | X6895B |
| Price | About 130 EUR |
| Price PKR | 41,999 |
| Price USD | 151 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Infinix Hot 70 prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Similar Devices
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…