Oppo Find X9s Pro
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 LTE |
| 5G Network | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 150.5 x 71.7 x 8.4 mm or 8.6 mm |
| Weight | 198 g or 200 g (7.05 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, 800 nits (typ), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.32 inches, 97.9 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, ColorOS 16.0 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM - UFS 4.1 |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Triple |
| Type | 200 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 65mm (telephoto), PDAF, OIS, 2.8x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Hasselblad Ultra HD, XPAN, Master Mode, AI ID photo, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps: gyro-EIS; Dolby Vision HDR, Slow Motion |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 32 MP, f/2.4, 21mm (wide) |
| Features | Panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No (Type-C audio only) |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.1, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), BDS (B1l+B1C+ B2a+B2b), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint(under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 7025 mAh |
| Charging | 80W wired, 50W wireless, UFCS |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Wind Rider Blue (Green), Energetic Orange, Native Titanium, Free White |
| Price | About 750 EUR |
| Price PKR | 241,999 |
| Price USD | 867 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Oppo Find X9s Pro prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Similar Devices
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…