Huawei Pura 90 Pro Max
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE - IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) - Anti-reflective coating |
| 5G Network | SA/NSA - China only |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (China only) |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 18 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 164 x 77.1 x 8.1 mm (6.46 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 230.5 g (8.15 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) - Anti-reflective coating |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, PWM, HDR Vivid |
| Size | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~91.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1308 x 2880 pixels (~458 ppi density) |
| Protection | Kunlun Glass - Anti-reflective coating |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | HarmonyOS 6.1 |
| Chipset | Kirin 9030S |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Triple |
| Type | 50 MP, f/1.4-4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 200 MP, f/2.6, 89mm (telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@960fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 13 MP, f/2.0, (ultrawide), AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, 1080p@240fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| More | BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 100W wired 80W wireless 18W reverse wired Reverse wireless |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Black, Gold, Green, Orange, Purple |
| Models | SCA-AL00 |
| Price | About 810 EUR |
| Price PKR | 274,999 |
| Price USD | 987 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Huawei Pura 90 Pro Max prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Similar Devices
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…