Realme C100 4G
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - IP66/IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) Drop resistant up to 2m |
| Speed | HSPA, LTE |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2026, April 07 |
| Status | Available. Released 2026, April 07 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 166.5 x 78.2 x 8.6 mm (6.56 x 3.08 x 0.34 in) |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM - IP66/IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 6m for 30 min) Drop resistant up to 2m |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Protection | ArmorShell Glass |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| Chipset | Mediatek Helio G92 Max |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM - eMMC 5.1 - 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Single |
| Type | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Proximity, Light, E-compass, Accelerometer |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Charging | 15W wired Reverse wired Bypass charging |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Glory White, Triumphant Purple, Eternal Brown |
| Price | About 250 EUR |
| Price PKR | 64,999 |
| Price USD | 233 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Realme C100 4G prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…