Honor X80i
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE - IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) Drop resistant up to 1.8m |
| 5G Network | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 10 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm (6.20 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM - IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) Drop resistant up to 1.8m |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| Size | 6.6 inches, 106.9 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio (~434 ppi density) |
| Protection | Aluminosilicate glass |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, MagicOS 10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Single |
| Type | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Po 7000 mAh |
| Charging | 45W wired 6W reverse wired |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Black, White, Pink, Green |
| Models | LNA-AN00 |
| Price | About 250 EUR |
| Price PKR | 87,999 |
| Price USD | 315 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Honor X80i prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Similar Devices
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…