Oppo K15 Pro
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 - Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | Not announced yet |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 03 |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 158.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.23 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 200/202/203 g (7.05 oz) |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM - Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM - UFS 3.1 |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Dual |
| Type | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Features | Panorama |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Charging | 80W wired, 44W/80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
| Models | PMH110 |
| Price | About 400 EUR |
| Price PKR | 128,999 |
| Price USD | 462 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Oppo K15 Pro prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…