Lenovo Idea Tab Pro Gen 2
| NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G Network | N/A |
| 3G Network | N/A |
| 4G Network | N/A |
| LAUNCH | |
|---|---|
| Announced | 2026, March 02 |
| Status | Available. Released 2026, March |
| BODY | |
|---|---|
| Dimensions | 296.5 x 191.9 x 6.2 mm (11.67 x 7.56 x 0.24 in) |
| Weight | 598 g (1.32 lb) |
| SIM | No |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Type | IPS LCD, 144Hz, Dolby Vision, 800 nits |
| Size | 13.0 inches, 490.0 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 3504 x 2190 pixels, 16:10 ratio (~318 ppi density) |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android 16, up to 2 major Android upgrades |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| GPU | Adreno 825 |
| MEMORY | |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM - UFS 3.1 - 128GB UFS 4.0 - 256GB - JBL sound |
| MAIN CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple(Heading) | Single |
| Type | 13 MP, (wide), AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| SELFIE CAMERA | |
|---|---|
| Dual/Tripple (heading) | Single |
| Secondary | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| SOUND | |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, Dolby Atmos (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | No - JBL sound |
| COMMS | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.4a, OTG, accessory connector pins |
| FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | Li-Ion 10200 mAh |
| Charging | 45W wired Reverse wired |
| MISC | |
|---|---|
| Colors | Luna Grey, Cloud Grey, Jelly Mint |
| Price | About 550 EUR |
| Price PKR | 86,999 |
| Price USD | 312 |
| TESTS |
|---|
| OTHER | |
|---|---|
| Disclaimer | Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct. Read more |
Disclaimer: We try our best to provide and full and correct Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 prices and
specifications, information and price. But there is always a possibility of human mistake. if you see
any wrong or incomplete data, please let us know.
Related
Search by price
Trending
Compare Same Brand
Latest Posts
News
The OnePlus 15 Doesn't Wait. And Neither…
News
Apple Watch Levels Up with Next-Gen Blood…
News
Samsung Galaxy S25 FE Gets Listed in Europe:…
Review
Samsung Galaxy S26 Ultra – Full Specs, Features…
Review
Redmi Note 15 4G Review: Everything You…
Review
Samsung Galaxy A07 4G – Complete Review
Video
Motorola Moto Watch
Video
MyGSM COM PK Mega Giveaway | Win Free Earbuds…
App
CapCut Android Update – Smarter, Faster,…
App
CapCut App: Best Free Video Editor for TikTok…